En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Bakanı Maruf, tahrip edilen mezarı ziyaret etti

VİDEO GALERİ 19.07.2023, 08:37

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Oluşumlardan Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf, Erbil’de tahrip edilen mezarı ziyaret etti.

Bakan Maruf, mezarın tahrip edilmesine ilişkin TEBA’ya açıklamada bulundu.

Bakan Maruf, “Maalesef İmam Tacil Mezarlığı’na bir saldırı yapıldı. Bu mezarlıklar Erbil halkı için çok önemlidir. Daha önce de Erbil’in merkezinde yine bu bölgeye yakın Şeyh Muhammed Horasani’nin mezarına da saldırı yapılmıştı.” dedi.


İmam Tacil’in geçmişte önemli bir din adamı ve şahsiyet olduğunu belirten Maruf, “İnsanlar buraya dua etmek için geliyor. Maalesef kötü bir şekilde mezarlık tahrip edilmiş durumda. Daha önce de benzer saldırılar yapıldı ve bunların engellenmesi gerekiyor. Sultan Muzaffereddin Gökbörü Türbesi, Üzeyir Peygamber Türbesi, İmam Sakız Türbesi, İmam Tacil Türbesi, Şeyh Muhammed Horasani gibi mekanlar ve mezarlıklar Erbil merkezinde birlikte yaşamak için bir semboldür.” ifadelerinde bulundu.

Maruf, saldırıyı gerçekleştirenlerin amacının Erbil’de birlikte yaşamı bozmak olduğunu belirterek, “Erbil Valiliği ve kaymakamlığının bu olayı yakından takip etmeleri gerekiyor. Biz bu konuyu başından beri Diyanet İşleri Bakanlığı ile beraber yakından takip ediyoruz.” dedi.

Mezarlığın genel durumuna da değinen Bakan Maruf, mezarlığı kötü durumda olduğunu, mutlaka onarımının yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Daha önce de bu konuda resmi talepte bulunduk. Çöl Şeyhi, İmam Tacil ve Erbil Kalesi’nin etrafındaki önemli din adamları mezarlıkları var ve bunların onarımının yapılması şarttır.” açıklamasında bulundu.

Bakan Maruf ayrıca, tahrip edilen mezarlık konusunun bir an önce sonuca kavuşması gerektiğine dikkat çekerek, “Onarımın bir an önce yapılması gerekiyor, burayı ziyaret edenler olacak o yüzden onarıma ihtiyaç var.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!